poniedziałek, 13 listopada 2017

Najważniejsze informacje o Izotretynoinie

IZOTRETYNOINA to lek będący syntetyczną pochodną witaminy A, wskazany głównie w przypadku ciężkich postaci trądziku u pacjentów, u których nie zadziałały standardowe metody leczenia. Stosowanie Izotretynoiny sprawia, że gruczoły łojowe przestają się rozrastać, zmniejszają się, a ich aktywność jest mniejsza.
Izotretynoina jest dostępna w postaci elastycznych kapsułek, wydawanych wyłącznie na receptę, a o dawce, częstotliwości oraz czasu jego stosowania decyduje lekarz. Lek należy przyjmować wraz z jedzeniem (powinien być to najtłustszy posiłek dnia, np. Obiad) , co zwiększa skuteczność jego działania. 




 KTO NIE POWINIEN PRZYJMOWAĆ IZOTRETYNOINY

Do przeciwwskazań należą: uczulenie na izotretynoinę lub inny składnik leku, bezwzględnie – ciąża i karmienie piersią (kobiety podczas przyjmowania leku oraz około miesiąc po zaprzestaniu kuracji nie mogą starać się o dziecko!), niewydolność wątroby, hiperwitaminoza witaminy A, podwyższone stężenie lipidów we krwi, przyjmowanie w tym samym czasie antybiotyków tetracyklinowych oraz preparatów z witaminą A. Lekarza należy także poinformować o wszystkich innych stosowanych lekach, preparatach ziołowych i suplementach, a także problemach natury psychicznej (depresja, próby lub myśli samobójcze) i wszelkich zaburzeniach zdrowotnych (astma, cukrzyca, podwyższony cholesterol, choroby serca, problemy z układem kostnym, zaburzenia odżywiania, problemy z układem pokarmowym, zaburzenia menstruacji).

MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE


Prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych oraz ich nasilenie wiąże się z indywidualną tolerancją na lek. Do najczęstszych skutków ubocznych związanych z  izotretynoiną, zalicza się: suchość warg, jamy ustnej, skóry i oczu, zawroty głowy, senność, bóle głowy, czasowe pogorszenie się trądziku, suchość w nosie, która może prowadzić do wystąpienia krwawień. Podczas kuracji powinno się kontrolować trójglicerydy i cholesterol, a także przeprowadzić morfologię (może wystąpić anemia). Ponadto, mogą pojawić się: problemy skórne (wysypka, złuszczanie się naskórka, świąd i inne) czy bóle stawowo-mięśniowe. Rzadsze komplikacje to także zaburzenia nastroju, depresja, myśli samobójcze. Aby poznać wszystkie potencjalne działania niepożądane, zapoznaj się z treścią ulotki.


BADANIA, KTÓRE NALEŻY WYKONYWAĆ PODCZAS KURACJI

Bilirubina całkowita
Mocznik
Glukoza
Lipidogram (CHOL, HDL, LDL,TG)
ALT
AST
GGTP
Kobiety dodatkowo powinny wykonywać regularnie badanie wykluczające ciążę (najlepiej co miesiąc).
Oczywiscie lekarz może zlecić dodatkowe badania, jest to kwestia indywidualna. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Druga kuracja izotretynoiną CZ.2

Jestem aktualnie w trakcie 5 miesiąca kuracji. Ostatnią wizytę u dermatologa miałam miesiąc temu i dostałam już całą resztę opakowań tablete...